top of page
nlp_nedir_sukruterzi.jpg

N.L.P. Nedir?

Neuro Linguistic
Programming

(Zihni Yeniden Programlamak)

N.L.P. (Neuro Linguistic Programming): Dil ve sinir sistemi aracılığıyla dış dünyanın gerçekliğine dair içsel bilişsel sistemlerimizin bireye fayda sağlayacak şekilde değiştirilmesi işlemi.

N.L.P. zihinsel tekniklerle –ilaç, araç, alet veya herhangi bir medikal müdahale olmadan–düşünce, duygu, ve davranış kalıplarımızı değiştirerek beyni bir anlamda bir bilgisayar gibi programlama yöntemlerinin pratiğidir.

Rihard Bandler- John Grinder- Şükrü Terzi ile NLP

NLP'nin Kurucuları

Dr. Richard Bandler

John Grinder

Society of NLP Logo

TARİHÇESİ
NLP, Dr. Richard Bandler ve John Grinder tarafından 1970'lerde Amerika'da başlatılmıştır. Richard Bandler bir bilgisayar programcısı, John Grinder ise bir dil bilimcidir. Her ikisi üniversite yıllarından başlayarak insan beynini bir bilgisayar gibi programlanabileceği teorisini kullanarak çeşitli teknik ve yöntemler geliştirmişlerdir. Kısa sürede devrim yaratan bu yeni pratik oldukça dikkat çekmiştir. 1990'lı yıllarda, NLP'nin bu güçlü etkisi ile birlikte Antony Robins, Robert Dilts, Ted James ve Judith Deloizer gibi üstadlar tarafından pek çok NLP tekniği geliştirilmiştir.

 

NLP, Gesthalt, Jung gibi psikoloji ekolleri yanında bilişsel psikoloji, sibernetik, nöroloji gibi bilim dallarındaki bilgi ve yöntemleri de kullanmaktan çekinmeyerek "İşe yarıyorsa kullan" anlayışını benimsemiştir. NLP'de 150’nin üzerinde metod bulunmaktadır.

 

Richard Bandler NLP hakkında der ki "NLP’nin en ilginç yanı bireyin kişisel değişimine katkı sağlayabilecek her şeyi bir metoda dönüştürebilmesidir. NLP buna “modelleme” der. Yani başarılı bir örneği alıp en ince ayrıntısına dek inceler ve diğer birey üzerinde uygulayarak istenen sonuca ulaşılmasına yardımcı olur. Örneğin iyi bir konuşmacıyı modelleyip, aynı zihin modelini kullanarak diğer başka bir bireye iyi konuşma nasıl yapılır konusunda yardımcı olur. Veya sigarayı bırakanları modelleyip diğer bireylerin de sigarayı bırakmaları konusunda modelleri uygulayarak yardımcı olur. Çünkü NLP şuna inanır: Biri yapabiliyorsa herkes yapabilir; önemli olan nasıl yapıldığını bilmektir.

Neuro Linguistic Programming değiştirmek veya geliştirmek istediğiniz herhangi bir konuda size oldukça bilimsel ve etkin seçenekler sunar. VE EN ÖNEMLİSİ BUNU HIZLI VE KALICI GERÇEKLEŞTİRİR."

NLP Türkiye'de ise 2000'li yıllarda popüler olmaya başlamıştır. Pek çok eğitmen ve uzman yetişmiş ancak eksik bilgi ve yanlış uygulamalar sebebiyle 2006 yılından sonra etkisini yitirmiştir. 20212'den sonra yurt dışından gelen doğru eğitmenler ve uyguladıkları teknik beceri ve disiplin ile NLP tekrar ülkemizde yaygınlaşmaya başlamıştır.

 

Şu anda NLP tüm dünyada pek çok kurum tarafından onaylanan ve uygulanan etkili bir pratiktir.

NLP Nedir- Şükrü Terzi ile NLP

NLP sonuç odaklıdır. Var olan kaynaklarınızı en iyi şekilde kullanarak "yapmak istediğiniz ama yapamadığınız, veya yapmak istemediğiniz ama kendinizi yapmaktan alıkoyamadığınız" şeyleri yapabilmenize yardımcı olur.

NLP bireysel olarak ne işe yarar?

NLP psikolojiyi ilgilendiren her konuda yardımcı olabilir. NLP’nin obsesif düşünceler, korkular, endişeler, fobiler, davranış bozuklukları, öfke, tikler, alışkanlıklar, istenmeyen ruh hallerinin üstesinden gelmenize yardımcı olmasının yanında ayrıca yeni yetenek ve özellikler kazandırmak gibi konularda da hızlı ve etkili metodları vardır. Örneğin daha iyi bir satış uzmanı olabilirsiniz. Veya daha iyi bir öğrenci veya anne veya baba.

Örneğin; satış raporlama işini sevmiyorsanız ama yapmak zorundaysanız, NLP, yeni bir model geliştirir ve yapmayı sevmediğiniz bir şeyi yapmayı sevdiğiniz bir şeye dönüştür. Veya matematik dersinde başarısızsanız, nasıl başarılı olabileceğinizin yeni bir yolunu sağlar. Çünkü her bireyin bir iş yapış biçimi vardır. Sorun işin kendisinde değildir, işleri iş yapış biçimimize uymayan şekilde yapmak zorunda bırakılmanızdır. Bu durumda ya her gün yaptığımız işi sıkılarak yaparız, ya da işimizi/iş yerimizi değiştirmek zorunda kalırız. NLP var olan tekniklerini kullanarak işi iş yapış biçiminize uyumlayarak size seçenekler sunar. Böylece herkes yaptığı işi severek yapmayı becerebilir.

 

Daha fazla bilgi için bireysel seanslar >>>

NLP kurumsal olarak ne işe yarar?

Kurumların da tıpkı bireyler gibi hedefleri ve bu hedeflere ulaşmak için sahip olmak istediği özellikleri olabilir. İstenildiği takdirde NLP ile hedeflerin ve gerektirdiği özelliklerin belirlenmesinin yanında bu özelliklerin tüm çalışanlara aktarılıp tek bir hedefe yönelik yönlendirilmesi mümkündür. NLP kurumların da bu değişimi gerçekleştirmesine yardımcı olacak metodları kullanarak toplu değişim ve dönüşüm eğitimleri tasarlayabilir. Ya da bireysel olarak spesifik bir konuda çalışanın kendi yetenek ve becerilerini geliştirmesine yardımcı olabilecek tekniklerle çalışanların performanslarını artırılabilinir. 

 

Bunun yanında verilebilecek daha genel eğitimler de vardır: Hedef, kaynakların belirlenmesi, iletişim, motivasyon, stress yönetimi, çözüm odaklılık, önderlik ve liderlik vb. Eğitimler toplu veya bireysel yapılır.

 

Daha fazla bilgi için: Kurumsal Eğitimler >>>

Bireysel Seans için tıklayınız >>

bottom of page