N.L.P. Nedir?

Neuro
Linguistic Programming

(Beyni Yeniden Programlamak)

NLP-Practitioner.jpeg

John Grinder

Richard Bandler

KURUCULAR

Neuro Linguistic Programming: Dil ve sinir sistemi aracılığıyla dış dünyanın gerçekliğine dair içsel bilişim sistemlerimizin bireye fayda sağlayacak şekilde değiştirilmesi işlemi.

 

N.L.P., kısaca, düşünce, duygu, ve davranış kalıplarımızın bir dizi tekniklerle değiştirerek beyni bir anlamda bir bilgisayar gibi programlama yöntemlerinin pratiğidir. İlaç veya herhangi bir medikal müdahale olmadan yapar bunu ve NLP tamamen bilimseldir.

 

NLP’de, kurucusu Richard Brandler ve John Grinder tarafından başlatılıp, Antony Robins, Robert Dilts ve Judith Deloizer gibi üstadlar tarafından geliştirilmiş, Gesthalt, Jung gibi psikoloji ekolleri, bilişsel psikoloji, sibernetic, nöroloji gibi bilim dallarındaki yöntemleri de içeren 150’nin üzerinde metod bulunmaktadır.

 

NLP’nin en ilginç yanı bireyin kişisel değişimine katkı sağlayabilecek herşeyin bir NLP metoduna dönüşebilmesi. NLP bunu “modelleme” tekniği ile yapar. Yani başarılı bir örneği alıp en ince ayrıntısına dek inceler ve diğer birey üzerinde uygulayarak istenen sonuca ulaşılmasına yardımcı olur. Örneğin iyi bir konuşmacyı modelleyip, aynı zihin modelini kullanarak diğer başka bir bireye iyi konuşma nasıl yapılır konusunda yardımcı olur. Veya sigarayı bırakanları modelleyip diğer bireylerin de sigarayı bırakmaları konusunda modelleri uygulayarak yardımcı olur. Çünkü NLP şuna inanır: Biri yapabiliyorsa herkes yapabilir; önemli olan nasıl yapıldığını bilmektir. Yani NLP değiştirmek veya geliştirmek istediğiniz herhangi bir konuda size oldukça bilimsel ve etkin seçenekler sunar. VE EN ÖNEMLİSİ BUNU BİR VEYA İKİ SEANS GİBİ ÇOK HIZLI SÜREÇLERDE YAPAR.

Bireysel olarak ne işe yarar?

Şimdi biraz daha iyi anladık ki NLP beyni (zihin) ilgilendiren her konuda yardımcı olabilir. NLP’nin obsesif düşünceler, korkular, endişeler, fobiler, davranış bozuklukları, öfke, tikler, alışkanlıklar, istenmeyen ruh hallerinin (unutmayın bu tanımlamalar ve etiketleri NLP onaylamaz, çünkü hepsi birer davranış biçimidir) üstesinden gelmenize yardımcı olmasının yanında ayrıca yeni yetenek ve özellikler kazandırmak gibi konularda da hızlı ve etkili metodları vardır. Örneğin daha iyi bir satış uzmanı olabilirsiniz. Veya daha iyi bir öğrenci veya anne veya baba. Spesifik bir örnek verirsek; satış raporlama işini sevmiyorsanız ama yapmak zorundaysanız, NLP yeni bir strateji ile yaklaşım geliştirir ve yapmayı sevmediğiniz birşeyi yapmayı sevdiğiniz bir şeye dönüştürür. Veya matemetik dersinde başarısızsanız, nasıl başarılı olabileceğinizi farketmenizi sağlar. Çünkü her bireyin bir iş yapış biçimi vardır. Problem iş yapış biçimimize uymayan işler yapmamızdır. Ya işimizi değiştirmek zorunda kalırız ki NLP’ye göre bu çoğunlukla seçeneksizlik demektir, ya da iş yapış biçimimize göre var olan işimizi uyumlamaktır. NLP tekniklerini kullanarak uyumlamayı seçenek olarak size sunar. Herkes yaptığı işi severek yapmak ister.

 

Kurumsal olarak ne işe yarar?

Kurumların da tıpkı bireyler gibi hedefleri ve bu hedeflere ulaşmak için sahip olmak istediği özellikleri olabilir. İstenildiği takdirde NLP ile hedeflerin ve gerektirdiği özelliklerin belirlenmesinin yanında bu özelliklerin tüm çalışanlara aktarılıp tek bir hedefe yönelik yönlendirilmesi mümkündür. NLP kurumların da bu değişimi gerçekleştirmesine yardımcı olacak metodları kullanarak toplu değişim ve dönüşüm eğitimleri tasarlayabilir. Ya da bireysel olarak spesifik bir konuda çalışanın kendi yetenek ve becerilerini geliştirmesine yardımcı olabilecek tekniklerle çalışan performansı artırılabilinir. 

 

Bunun yanında verilebilecek daha genel eğitimler de vardır: Hedef, kaynakların belirlenmesi, iletişim, motivasyon, stress yönetimi, çözüm odaklılık, önderlik ve liderlik vb. Eğitimler çoklu gruplarla çalıştay olarak veya bireysel yapılır. Bknz: İletişim Sihirbazı veya Üstün Yönetici

 

Özetle, NLP içinizdeki sınırsız gücü kullanarak yapmak istediğiniz ama yapamadığınız şeylere, veya yapmayı istemeyip te yapmaktan kendinzi alıkoyamadığınız şeyleri başarabilmenize yardımcı olur. NLP sonuç odaklıdır. Ve kalıcı değişimleri kısa sürede oluşturmanız yardım eder.

Aselsan Eğitim

Herkes NLP öğrenebilir.
Eğitimlerimiz için lütfen tıklayınız >>